Pomysły na car sharing wg Forda

Pomysły na car sharing wg Forda
Podczas targów Consumer Electronic Show 2015 (CES 2015) firma Ford ogłosiła wprowadzenie planu Ford Smart Mobility, który za sprawą innowacyjnych rozwiązań ma wprowadzić nowe standardy w zakresie łączności, mobilności, samochodów autonomicznych oraz przetwarzania dużych zbiorów danych. Ford poinformował także o rozpoczęciu na całym świecie 25 eksperymentów z dziedziny mobilności, a także o zamiarach przetestowania w tym roku zagadnień związanych z transportem, aby zaoferować wyższą jakość obsługi, bardziej wszechstronne modele oraz nowy rodzaj "współpracy społecznej".

Londyn będzie miejscem, w którym Ford wdroży kilka pilotażowych projektów mających na celu przetestowanie różnych sposobów zmniejszania zatorów ulicznych w ruchu miejskim.

Ford ogłosił również rozszerzenie swojego programu car-sharing w Niemczech. Przedsięwzięcie realizowane przy współudziale stowarzyszenia dealerów samochodów
w Niemczech, firmy FHD GmbH oraz firmy DB Rent, stojącej za programem wspólnego użytkowania samochodów Flinkster jest pierwszym narodowym projektem typu car-sharing realizowanym przy wsparciu producenta samochodów.

Eksperymenty w Londynie:
- City Driving On-Demand: stworzony, aby zrozumieć, czego potrzeba do wdrożenia bardziej elastycznego i zintegrowanego schematu car-sharing, który spełni oczekiwania klientów w dużych miastach. Obecnie, w pilotażowej fazie testowej programu, użytkownicy mogą zarezerwować poprzez aplikację lub call center zeroemisyjnego Forda Focusa Electric lub Forda Fiestę 1.0 EcoBoost. Samochody są odblokowywane za pośrednictwem aplikacji na smartfona lub karty członkowskiej i są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Opłaty ustalane są za minutę eksploatacji, a w cenie uwzględnione jest paliwo, ubezpieczenie oraz opłata za jazdę w centrum miasta (tzw. Congestion Charge).

- DataDriven Insurance: zakłada monitorowanie poszczególnych pojazdów, aby zaoferować użytkownikom spersonalizowaną stawkę ubezpieczeniową w celu obniżenia kosztów ubezpieczenia. Za pośrednictwem aplikacji na smartfona użytkownik może zdalnie sprawdzić lokalizację swojego pojazdu, poziom paliwa w zbiorniku oraz inne parametry. Zebrane dane pomogą również zidentyfikować miejsca, w których tworzą się zatory drogowe, dzięki czemu władze będą mogły usprawnić ruch drogowy.

 - Dynamic Social Shuttle: usługa przewozu na żądanie w jedną stronę do miejsca docelowego. Nalicza płatność na bieżąco.

- Painless Parking: usługa opracowana we współpracy z lokalnymi władzami działa za pośrednictwem aplikacji na smartfona, która pozwala odnaleźć właściwe miejsce parkingowe w oparciu o osobiste preferencje, bieżącą sytuację w miejscu docelowym oraz lokalizację GPS.

Z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Forda wynika, że 56% Europejczyków rozważyłoby wzięcie udziału w programie typu car-sharing. Badania dowodzą również, że jeden samochód z programu car-sharing może zastąpić na drodze nawet 13 innych aut, a zdaniem Komisji Europejskiej, zatory uliczne w krajach Unii Europejskiej kosztują około 100 mld euro rocznie (wg Clean Transport, Urban Transport, ze strony Komisji Europejskiej dotyczącej mobilności w mieście i transportu).

Car-sharing w Niemczech
W pierwszych 12 miesiącach funkcjonowania, opracowany przez Forda program car-sharing objął 55 miast w Niemczech i ponad 1 000 lokalizacji, w tym małe miasta i wsie. Chętni, rejestrują się u dealera Forda, po czym mogą rezerwować samochód poprzez aplikację na smartfona, stronę internetową lub telefon. Oprócz aut Forda - począwszy od modelu Ka, a skończywszy na Transicie - jest również do wyboru 3 600 aut z gamy Flinkster.

Za pośrednictwem serii Innovate Mobility Challenge Series, Ford zaprosił innowatorów i deweloperów z całego świata do zaproponowania konkretnych rozwiązań problemów z zakresu mobilności w Anglii, Portugalii, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Afryce, Indiach, Chinach i Australii. W pierwszej edycji Traffic Tamer App Challenge zorganizowanej w Londynie wzięło udział ponad 100 deweloperów. Wygrała aplikacja AppyParking umożliwiająca przeglądanie map parkingów, uiszczanie opłat za jazdę w centrum miasta oraz odnajdywanie stacji ładowania aut elektrycznych.

Źródło: Ford