Car2go jednym z globalnych liderów car-sharing

Car2go jednym z globalnych liderów car-sharing
Należący do firmy Daimler operator car sharing znany powszechnie, jako car2go może się ostatnio pochwalić wzrostem wykładniczym. Car2go oferuje elastyczny model wynajmu auta na minuty z możliwością wykonania trasy w jednym kierunku i zostawienia auta w dowolnym miejscu. Ilość użytkowników osiągneła liczbę 2,200,000 i jest to przyrost w wysokości aż 42% rocznie. Co 1,4 sekundy, użytkownik car2go wykonuje przejazd autem car2go w jednym z 26 miast w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

W Ameryce Północnej, miastem o największej liczbie użytkowników jest kanadyjskie Vancouver z liczbą około 120,000 użytkowników. Z kolei w Stanach Zjednoczonych, prym wiedzie Seattle z liczbą około 85,000 członków. Co trzy sekundy, użytkownik systemu car2go w Ameryce Północnej wykonuje przejazd. Amerykański car2go chwali się, że od momentu startu do tej pory wykonano aż 32 miliony przejazdów.
W 2016 roku, car2go posiadał na całym świecie około 14,000 aut, które zostały wypożyczone więcej niż 22 miliony razy i co stanowi przyrost rzędu 21% w stosunku do roku 2015. Globalnie, największy przyrost zanotowano w Madrycie, aż 96,000 osób przyłączyło się do systemu w roku 2016. Nastepnymi miastami w kolejności były Berlin (+47,000), Vancouver (+26,000) i Hamburg (+26,000). W całej historii działalności firmy, car2go osiągnęło liczbę 72 milionów wypożyczeń.

Obłożenie aut w systemie car2go wzrosło około 40% między Q4 2015 a Q4 2016. Jako generalną zasadę można przyjąć, że im częściej auta w systemie takim jak np. car2go wykonują przejazdy po mieście, tym bardziej car sharing pomaga ludziom dostać się z punktu A do punktu B i tym samym przyczynia się do zmniejszenia ogólnego ruchu pojazdów na drogach.

Ta zasada wynika z faktu, że auta w systemach car sharing nie stoją tak długo na miejscach parkingowych, tak jak prywatne auta, ponieważ większa ilość użytkowników przetacza się przez jedno takie auto. Ma to też związek z faktem, że jedno auto współdzielone zastępuje od kilku do kilkunastu aut prywatnych, które są coraz droższe i stwarzają problem z parkowaniem w zatłoczonych miastach.

Car2go jest liderem w systemie car-sharing typu free-float, tzn. typu swobodnego wynajmu i zwrotu auta. Car2go w całości jest finansowany ze środków koncernu Daimler AG. Koncepcja car2go opiera się na autach marki Smart oraz na autach marki Mercedes-Benz, które można wynająć wszędzie o każdej porze na minuty po bardzo przystępnych stawkach. Auto może być odnalezione, zarezerwowane i opłacone tylko za pomocą smartfona.

Car2go wystartowało w 2008 roku. Jest dostępne w 26 miastach (14 w Europie, w tym 7 w Niemczech, 11 w Ameryce Północnej oraz jednym w Azji, a dokładnie w Chinach, w mieście Chongqing).

Car2go oferuję także możliwość wynajęcia auta na jednym koncie w Europie i Ameryce Północnej. Flota car2go złożona tylko i wyłącznie z aut elektrycznych dostępna jest w trzech miastach, Stuttgart, Amsterdam i Madryt. W pozostałych miastach flota opiera się głównie na autach spalinowych i w mniejszym stopniu elektrycznych.

Na podstawie wszystkich statystyk, jakimi chwali się car2go można śmiało powiedzieć, że car2go jest jednym z największych operatorów car-sharing na świecie oraz udział aut elektrycznych we flocie jest największy spośród innych systemów oferujących auta elektryczne, np. paryski AutoLib oferuje 1200 aut elektrycznych w Paryżu. Główną siedzibę car2go zlokalizowało w Leinfelden-Echterdingen, blisko Stuttgartu. Natomiast siedziba car2go obsługująca Amerykę Północą znajduje się w Austin, w Teksasie.


Źródło: cardtrak.com
Tłumaczenie: GoGet.pl